Cyclesport Victoria

Cycling Victoria
 


 

 

Partners

Sponsors and Supporters



Results: 2013 Preston Mountain Classic - Masters Men

 

Pos   Name Class Time Club
1   Michael Saunders 18 min 1:57:34  ADF Cycling  
2   Andrew Mckellar 18 min 1:57:39  Footscray Cycling Club INC  
3   Brady Dever 18 min 1:57:40  Hawthorn Cycling Club  
4   Dean Phillips 18 min 1:57:40  Mornington Cycling Club  
5   Enrico Eberhart 18 min 1:57:53  Mornington Cycling Club  
6   Damien Bovalino 18 min 1:58:09  Brunswick Cycling Club INC  
7   Cameron Abbott 21 min 1:58:28  St Kilda Cycling Club INC  
8   Alan Tomasic 18 min 1:58:35  Southern Masters Cycling Club  
9   Tony Ross 18 min 1:58:38  Geelong Cycle Club  
10   Corey Driscoll 21 min 1:58:49  St Kilda Cycling Club INC  
11   Russ Eden 21 min 1:58:50  St Kilda Cycling Club INC  
12   Laurie Lyster 21 min 1:59:00  Wangaratta Cycling Club INC  
13   Damian Christian 21 min 1:59:04  Albury-Wodonga CC  
14   Mark Bailey 21 min 1:59:20  Hawthorn Cycling Club  
15   Andrew Snelling 21 min 1:59:22  Brunswick Cycling Club INC  
16   Peter Share 21 min 1:59:44  Sunbury Cycling Club INC  
17   Simon Hastings 21 min 2:00:06  Hawthorn Cycling Club  
18   Fletcher Dixon 18 min 2:00:27  St Kilda Cycling Club INC  
19   Bruno Rabl 12 min 2:01:01  St Kilda Cycling Club INC  
20   andrew Bryant 12 min 2:01:02  Carnegie Caulfield CC  
21   Craig Sullivan 21 min 2:01:06  Sunbury Cycling Club INC  
22   Timothy Lier 18 min 2:01:06  Sunbury Cycling Club INC  
23   Thomas Mcdonough 18 min 2:01:09  Coburg Cycling Club INC  
24   Gary Simondson 12 min 2:01:09  Carnegie Caulfield CC  
25   Paul Ranson 18 min 2:01:12  Shepparton Cycling Club INC  
26   Benjamin Craven 12 min 2:01:12  St Kilda Cycling Club INC  
27   Rodney Upton 12 min 2:01:22  Coburg Cycling Club INC  
28   Paul Mapperson 12 min 2:01:27  St Kilda Cycling Club INC  
29   Jeffrey Shaw 12 min 2:01:31  Blackburn Cycling Club INC  
30   Adam Cartwright 12 min 2:01:35  Wangaratta Cycling Club INC  
31   Joshua Dux 12 min 2:01:39  Carnegie Caulfield CC  
32   Frank Donnelly 12 min 2:01:41  Carnegie Caulfield CC  
33   Craig Moore 12 min 2:01:50  Brunswick Cycling Club INC  
34   Iain Clark 12 min 2:01:56  Brunswick Cycling Club INC  
35   Paul Beretta 12 min 2:02:02  Geelong Cycle Club  
36   Jay Heather 12 min 2:02:05  Carnegie Caulfield CC  
37   Lachlan Harrison-Smith 18 min 2:02:14  Hawthorn Cycling Club  
38   Peter Wemyss 18 min 2:02:18  Stawell-Great Western C C  
39   Sam Walcher 18 min 2:02:18  St Kilda Cycling Club INC  
40   Spiros Mouzakis 18 min 2:02:23  Carnegie Caulfield CC  
41   Nichael Conan-Davies 18 min 2:02:33 Blackburn Cycling Club INC
42   Nick Hinsley 18 min 2:02:34  St Kilda Cycling Club INC  
43   Jack Carecos 18 min 2:02:51  St Kilda Cycling Club INC  
44   Vaughan Webber 18 min 2:02:54  Blackburn Cycling Club INC  
45   David Bakes 18 min 2:03:14  Bendigo & District CC  
46   Ashley O'Farrell 21 min 2:03:40  Albury-Wodonga CC  
47   Malcolm Hart 18 min 2:03:52  Mornington Cycling Club  
48   Rowan Dever* Scr 2:04:00  St Kilda CC
49   Tom Leaper (FT) Scr 2:04:08  Blackburn Cycling Club INC  
50   Brett Kingston Scr 2:04:18  Carnegie Caulfield CC  
51   Kane Douglas 18 min 2:04:20  Cycling Victoria Recreational  
52   Troy Thomson 6 min 2:04:21  Carnegie Caulfield CC  
53   Danny Kah Scr 2:04:24  Carnegie Caulfield CC  
54   Brett Franklin Scr 2:04:28  Leongatha Cycling Club INC  
55   Andrew Naylor Scr 2:04:31  St Kilda Cycling Club INC  
56   Oscar Garrido De La Rosa 21 min 2:04:35  Brunswick Cycling Club INC  
57   FRANK Mastrobattista 18 min 2:04:39  Griffith CC  
58   Christian Mcdonald Scr 2:04:42  Cobram Barooga C C  
59   Luigi Vecchio Scr 2:05:00  St Kilda Cycling Club INC  
60   Scott Travers 18 min 2:05:03  Carnegie Caulfield CC  
61   Stephen Lane Scr 2:05:03  Coburg Cycling Club INC  
62   David Tozer Scr 2:05:06  Port Fairy Cycling Club INC  
63   Shannon Johnson Scr 2:05:06  Preston Cycling Club INC  
64   Anthony Wallace 6 min 2:05:08  Carnegie Caulfield CC  
65   David Sturt Scr 2:05:13  Carnegie Caulfield CC  
66   Daniel Wilson 6 min 2:05:15  Geelong Cycle Club  
67   Carmine Soriano 6 min 2:05:20  Southern Masters Cycling Club  
68   Benjamin Griffiths 12 min 2:05:21  Carnegie Caulfield CC  
69   Chris Miller 12 min 2:05:32 Melbourne Adventure Cycling
70   Shane Grigg 21 min 2:05:32  Brunswick Cycling Club INC  
71   Leigh Parsons 6 min 2:05:48  Southern Masters Cycling Club  
72   Daniel Robinson 6 min 2:05:52  Seymour Broadford Cycling Club  
73   Sean Wilkeson 6 min 2:05:57  Carnegie Caulfield CC  
74   Gabriel Carey 6 min 2:06:01  St Kilda Cycling Club INC  
75   Damien Devereux 6 min 2:06:02  St Kilda Cycling Club INC  
76   Craig Johnson Scr 2:06:09  St Kilda Cycling Club INC  
77   Joel Carroll Scr 2:06:13  Mornington Cycling Club  
78   Kevin Murphy 6 min 2:06:18  Hawthorn Cycling Club  
79   matthew Newton 12 min 2:06:22  St Kilda Cycling Club INC  
80   Craig Mitchell 6 min 2:06:23  Hawthorn Cycling Club  
81   Peter Cooper 6 min 2:06:23  Seymour Broadford Cycling Club  
82   Andrew Gannon 12 min 2:06:32  Brunswick Cycling Club INC  
83   Cameron Lester 6 min 2:06:35  St Kilda Cycling Club INC  
84   Richard Mccorkell 12 min 2:07:16  Brunswick Cycling Club INC  
85   Ben Andrews 6 min 2:07:57  Geelong Cycle Club  
86   Chris Hung 18 min 2:08:34  Blackburn Cycling Club INC  
87   Bruce Halket 12 min 2:08:57  Mansfield Mt Buller Cycling Club  
88   William Gordin 6 min 2:09:00  St Kilda Cycling Club INC  
89   James Grant 6 min 2:10:18  St Kilda Cycling Club INC  
90   Paul Balchin 21 min 2:10:20  Southern Masters Cycling Club  
91   Arno Van Der Schans 18 min 2:10:39  Camperdown Cycling Club INC  
92   Kris Gill 6 min 2:12:39  Bendigo & District CC  
93   Tony Giuliano 6 min 2:13:58  Brunswick Cycling Club INC  
94   Simon Payne 12 min 2:14:37  Southern Masters Cycling Club  
95   Rohan Richardson 12 min 2:15:36  St Kilda Cycling Club INC  
96   Neville Laffy Scr 2:18:00  Shepparton Cycling Club INC  
97   Nick Zandes 21 min 2:18:15  Southern Masters Cycling Club  
98   Gerard Donnelly Scr 2:18:54  Carnegie Caulfield CC  
99   Iain Davidson 21 min 2:22:31  Cobram Barooga C C  
100   Paul Emery 21 min 2:33:39  Albury-Wodonga CC  
101   Allister Sime 21 min 2:39:19  St Kilda Cycling Club INC  
DNF   Heath Jackson 12 min 0  St Kilda Cycling Club INC  
DNF   Harry Hanley Scr 0  Carnegie Caulfield CC  
DNF   Neale Adams 18 min 0  Carnegie Caulfield CC  
DNF   Andrew Cowburn 18 min 0  St Kilda Cycling Club INC  
DNF   Clay Durbridge 18 min 0  St Kilda Cycling Club INC  
DNF   Laurie Paltridge 18 min 0  Port Fairy Cycling Club INC  
DNF   John Obrien 21 min 0  Blackburn Cycling Club INC  
DNF   Paul Semmens 21 min 0  Southern Masters Cycling Club  
DNF   Flavio Zanotto 21 min 0  Griffith CC  
DNS   Daniel Bellis 6 min 0  Footscray Cycling Club INC  
DNS   David Fairburn 6 min 0  Bendigo & District CC  
DNS   Scott Blade 12 min 0  Cycling Australia - MTBA  
DNS   James Knight 12 min 0  St Kilda Cycling Club INC  
DNS   Elias Arapoglou 12 min 0  Carnegie Caulfield CC  
DNS   Edward Smith 12 min 0  Carnegie Caulfield CC  
DNS   James Brownlie 18 min 0  Bairnsdale Cycling Club  
DNS   Andrew Cook 18 min 0  Mornington Cycling Club  
DNS   Justin Graham 18 min 0  Hawthorn Cycling Club  
DNS   James Holland 18 min 0  St Kilda Cycling Club INC  
DNS   Craig Robinson 18 min 0  Southern Masters Cycling Club  

* Rohan Dever was allowed to start the Masters event after missing the Elite race due to a mechanical issue. Commissaires deemed him ineligible for the Fastest Time prize.

Home | Print | Privacy

© 2017 Cycling Victoria. All rights reserved.

Website by BViT