Cyclesport Victoria

Cycling Victoria
 


 

 

Partners

Sponsors and Supporters



Results: 2013 Preston Mountain Classic - Elite Men

 

Pos Name Handicap Time Margin Club
1 Sam Crome Scr 3:39:55    Bendigo & District CC  
2 Adrian Jackson Scr 3:40:02 7.084  Dirt Riders  
3 Mitchell Cooper Scr 3:40:06 11.211  Brunswick Cycling Club INC  
4 Nicholas Katsonis 6 min 3:40:07 12.329  Brunswick Cycling Club INC  
5 Vaughan Bowman Scr 3:40:14 19.324  Carnegie Caulfield CC  
6 Darcy Woolley Scr 3:40:18 22.931  Port Fairy Cycling Club INC  
7 Tyson Chambers 18 min 3:40:18 23.424  Hawthorn Cycling Club  
8 Benjamin Johnson Scr 3:40:22 26.977  Footscray Cycling Club INC  
9 Tom Paton Scr 3:40:29 34.021  Geelong Cycle Club  
10 Dale Parker Scr 3:40:32 37.006  Central Districts CC  
11 Brendan Washington 18 min 3:40:35 39.983  Albury-Wodonga CC  
12 Richard Irwin 6 min 3:40:37 42.25  Mornington Cycling Club  
13 Jose Areta 6 min 3:40:37 42.625  Coburg Cycling Club INC  
14 Stephen Kilpatrick 22 min 3:40:44 48.858 Albury Wodonga
15 Adam Jones 18 min 3:40:46 51.775  St Kilda Cycling Club INC  
16 Sam Fuhrmeister 6 min 3:40:48 53.209  Seymour Broadford Cycling Club  
17 Allan Satchell 6 min 3:40:49 54.785  Stawell-Great Western C C  
18 James Rendall 6 min 3:40:51 56.72  Carnegie Caulfield CC  
19 Mark Kelly 12 min 3:40:52 57.325  Horsham Cycling Club INC  
20 Chris Mason 22 min 3:40:53 58.584  St Kilda Cycling Club INC  
21 Aidan Bowe 6 min 3:40:53 58.629  Bendigo & District CC  
22 Jay Phillpotts 12 min 3:40:55 01:00.1  Hawthorn Cycling Club  
23 Ryan Allen 18 min 3:40:55 01:00.2  Lavington Panthers Cycling Club  
24 Daniel Herrewyn Scr 3:40:56 01:01.1  Mt Gambier Cycling & Triathlon  
25 Jayden Manintveld 18 min 3:40:58 01:03.3  Warragul Cycling Club INC  
26 Darryn Benn 26 min 3:40:59 01:04.6  Blackburn Cycling Club INC  
27 Sam Mccallum Scr 3:41:01 01:06.2  Launceston City CC  
28 Matthew Bennett 18 min 3:41:02 01:07.2  Carnegie Caulfield CC  
29 Oliver Kent-Spark Scr 3:41:02 01:07.4  Geelong Cycle Club  
30 Gerard Wild 22 min 3:41:02 01:07.4  Albury-Wodonga CC  
31 Todd Satchell 12 min 3:41:05 01:10.2  Stawell-Great Western C C  
32 Adam Versteege 6 min 3:41:06 01:11.0  Carnegie Caulfield CC  
33 Raymond Jarratt 18 min 3:41:08 01:13.2  Cobram Barooga C C  
34 David Riches 12 min 3:41:10 01:14.9  Carnegie Caulfield CC  
35 James Garriock 18 min 3:41:17 01:22.6  St Kilda Cycling Club INC  
36 Francis Ennis 22 min 3:41:21 01:26.2  Hawthorn Cycling Club  
37 Peter Smith Scr 3:41:23 01:28.4  St Kilda Cycling Club INC  
38 Daniel Nelson 6 min 3:41:23 01:28.7  Blackburn Cycling Club INC  
39 Dylan Lindsey 22 min 3:41:24 01:29.8  Portland CC  
40 Rico Rogers Scr 3:41:25 01:30.1  St Kilda Cycling Club INC  
41 Stephen Fairless Scr 3:41:25 01:30.2  Shepparton Cycling Club INC  
42 William Key 18 min 3:41:28 01:33.3  Ballarat / Sebastopol C C  
43 Nathan Elliott Scr 3:41:30 01:35.2  Brunswick Cycling Club INC  
44 Keith Leonard 12 min 3:41:33 01:38.6  St Kilda Cycling Club INC  
45 Tristan Pohl 12 min 3:41:43 01:48.5  St Kilda Cycling Club INC  
46 Brendan Spinks 18 min 3:41:55 02:00.7  Italo Australian C C  
47 Andrew Ward 12 min 3:41:56 02:01.6  Bendigo & District CC  
48 Warwick Mcghee 18 min 3:42:00 02:05.2  Bendigo & District CC  
49 Andrew Comer 22 min 3:42:14 02:19.3  Carnegie Caulfield CC  
50 Ben Schreiner 18 min 3:42:14 02:19.4  Mornington Cycling Club  
51 Trevor Spencer Scr 3:42:38 02:43.2  Blackburn Cycling Club INC  
52 Mark Comer 18 min 3:43:29 03:34.6  Carnegie Caulfield CC  
53 Mark Scouller 18 min 3:43:38 03:42.9  Footscray Cycling Club INC  
54 Simon Macaulay 12 min 3:44:03 04:07.9  Coburg Cycling Club INC  
55 Dan Arbib 22 min 3:44:08 04:13.6  St Kilda Cycling Club INC  
56 Brett Hickford 12 min 3:44:22 04:27.5  Footscray Cycling Club INC  
57 Mark Rantall 18 min 3:44:26 04:31.4  Warrnambool Cycling Club INC  
58 Thomas Slingsby 12 min 3:45:28 05:33.5  Preston Cycling Club INC  
59 Sam Gifford 12 min 3:45:52 05:57.8  St Kilda Cycling Club INC  
60 Nathan Mclaren 18 min 3:46:28 06:33.5  Port Fairy Cycling Club INC  
61 Alexander Houghton 22 min 3:54:50 14:55.2  Carnegie Caulfield CC  
62 Nicholas Squillari Scr 3:57:21 17:26.4  Geelong Cycle Club  
63 Zachary Tempany 22 min 3:58:34 18:39.3  Blackburn Cycling Club INC  
64 Danny Cohen 12 min 4:01:24 21:29.2  St Kilda Cycling Club INC  
65 Clive Silcock 6 min 4:03:07 23:12.8  Melbourne University CC  
66 Sebastian Wild 18 min 4:04:20 24:25.1  Geelong Cycle Club  
67 Sam Slaney 18 min 4:04:50 24:55.8  Sunbury Cycling Club INC  
68 Paul Adler 12 min 4:10:31 30:36.6  St Kilda Cycling Club INC  
69 Andrew Whelan 22 min 4:11:40 31:45.6  Carnegie Caulfield CC  
DNF Tyler Spurrell Scr 0 DNF  Blackburn Cycling Club INC  
DNF Thomas Hamilton Scr 0 DNF  Ararat & District Cycling Club  
DNF Stefan Imberger 6 min 0 DNF  Carnegie Caulfield CC  
DNF David Ransom 6 min 0 DNF  Sunbury Cycling Club INC  
DNF Mitchell Dedman 6 min 0 DNF  Coburg Cycling Club INC  
DNF James Love 6 min 0 DNF  Footscray Cycling Club INC  
DNF Ronald Purtle 6 min 0 DNF  Leongatha Cycling Club INC  
DNF James Pane 6 min 0 DNF  Brunswick Cycling Club INC  
DNF Matthew Heather 12 min 0 DNF  Footscray Cycling Club INC  
DNF Dan Pickering 12 min 0 DNF  St Kilda Cycling Club INC  
DNF Alexander Woff 12 min 0 DNF  Carnegie Caulfield CC  
DNF David Woolsey 12 min 0 DNF  Carnegie Caulfield CC  
DNF Tyson Breen 12 min 0 DNF  Brunswick Cycling Club INC  
DNF Luke Jones 12 min 0 DNF  Carnegie Caulfield CC  
DNF Mark Gallagher 12 min 0 DNF  Footscray Cycling Club INC  
DNF Declan Gregory 12 min 0 DNF  Albury-Wodonga CC  
DNF scott Keating 18 min 0 DNF  Ballarat / Sebastopol C C  
DNF Christopher Papastavros 18 min 0 DNF  St Kilda Cycling Club INC  
DNF Paul Randell 18 min 0 DNF  Italo Australian C C  
DNF Timothy Van Der Schans 18 min 0 DNF  Camperdown Cycling Club INC  
DNF Steven Carroll 18 min 0 DNF  Preston Cycling Club INC  
DNF Patrick Edwards 22 min 0 DNF  Sunbury Cycling Club INC  
DNF Jared Mcclintock 22 min 0 DNF  St Kilda Cycling Club INC  
DNF Nick Esser 26 min 0 DNF  Hawthorn Cycling Club  
DNF Robert Merkel 26 min 0 DNF  Sunbury Cycling Club INC  
DNF Max Osborne 26 min 0 DNF  St Kilda Cycling Club INC  
DNF Michael Read 26 min 0 DNF  Preston Cycling Club INC  
DNF Robert Storey 26 min 0 DNF  St Kilda Cycling Club INC  
DNS Matthew Leonard 6 min 0 DNS  Mornington Cycling Club  
DNS Ryan Moody 6 min 0 DNS  Geelong Cycle Club  
DNS Angus Lyons 6 min 0 DNS  Ballarat / Sebastopol C C  
DNS James Cummings 12 min 0 DNS  Carnegie Caulfield CC  
DNS Todd Lamb 18 min 0 DNS  Warrnambool Cycling Club INC  
DQ Angus Thomson 22 min 05:02.4 DQ  St Kilda Cycling Club INC  
Home | Print | Privacy

© 2017 Cycling Victoria. All rights reserved.

Website by BViT