Cyclesport Victoria

Cycling Victoria
 


 

 

Partners

Sponsors and Supporters



Results: Hamilton 120 'Cecil Shore' Memorial


(L-R) 3. Sam Crome (Scr)(Charter Mason), 1. Zachary Quinn (Scr)(African Wildlife Safaris), 2. Darcy Woolley (Scr)(African Wildlife Safaris)
Hamilton 120 'Cecil Shore' Memorial Handicap 2013
Photograph:At Random Photography
Place   Name Handicap Time/Margin
1   Zachary Quinn Scr 2:42:46
2   Darcy Woolley Scr st
3   Sam Chrome Scr st
4   Thomas Hamilton Scr st
5   Jason Lowndes 7min st
6   Scott McPhee Sct st
7   Stephen Fairless Sct st
8   Tyler Spurrell Sct st
9   Alistair Crameri 7min st
10   Daniel Herrewyn 7min st
11   Nathan Elliott Scr st
12   Trent Morey Scr st
13   Allan Satchell 12min st
14   Michael Gallagher 7min st
15   Brendan Schultz Scr st
16   Todd Satchell 12min st
17   Michael Hale Scr st
18   James Rendall 7min +19s
19   Daniel Nelson 7min +3:22
20   Dylan Lindsey 12min +4:05
21   Wayne Collins 12min +4:05
22   Paul Nolte 16min +5:39
23   Matt Burchell 20min +5:55
24   Scott Waters 25min +6:00
25   Hayden Brodie 20min +6:03
26   David Bryant 20min +6:03
27   Darryl Patzel 20min +6:03
28   Peter Wemyss 20min +6:03
29        
30   Shannon Malseed 20min +6:03
31   Scott Hunter 20min +6:03
32   Scott Keating 12min +6:23
33   Nicholas Squillari Scr +6:27
34   Damian Cook 7min +6:44
35   Ryan Burt 25min +7:06
36   Michael Narik 20min +9:05
37   Clive Silcock 7min +9:55
38   Matthew Opperman 16min +10:25
39   Paul Rettke 25min +10:25
40   Simon Burchell 16min +10:27
41   Matt Hand 20min +10:31
42   Melissa McKinlay 25min +11:13
43   Marc Wilson Scr +18:55
44   Mark Scouller 12min +20:10
45   Warwick McGhee 12min +20:10
46   Ryan Allen 12min +20:17
47   Crystal Wemyss 16min +22:17
48   Timothy Van Der Schans 16min +22:17
49   John Davies 20min +22:17
50   Scott Betteridge 7min +22:17
51   Justin Vincent 12min +22:17
         

Winning Time: 2:42:46

Fastest Time: Z Quinn (Scr) - 2:42:46 - Course Record

Sprints:
Byaduk Out - S Noonan (25 mins)(Mount Gambier CC)
Macarthur Out - M Hand (20 mins)(Port Fairy CC)
Orford Turn - R Burt (25 mins)(Mount Gambier CC)
Macarthur Back - S Hunter (20 mins)(St Kilda CC)
Byaduk Back - D Woolley (Scr)(Port Fairy CC)

1st Lady: S Malseed (20 mins)(Portland CC)

Home | Print | Privacy

© 2017 Cycling Victoria. All rights reserved.

Website by BViT