Cyclesport Victoria

Cycling Victoria
 


 

 

Partners

Sponsors and Supporters



2013 Cycling Victoria State Junior Road Race Championships - Results

+8:12

Junior Boys 11
       
Pos

Name

Club

Total Tm

Diff

1

Jake Ashmore

 Ballarat / Sebastopol C C  

14:41.8

 

2

Zachary Bowen

 Carnegie Caulfield CC  

15:28.4

+46.53

3

Riley Corke

 Wangaratta Cycling Club INC  

15:28.6

+46.74

4

Nicholas Thomopoulos

 Carnegie Caulfield CC  

15:29.5

+47.67

5

William Mackenzie

 Echuca/Moama Cycling Club  

15:30.2

+48.40

6

Alexander Van Opstal

 Ararat & District Cycling Club  

15:39.4

+57.56

7

Bryce Bridger

 Geelong Cycle Club  

17:11.5

02:29.6

8

Daniel Da Silva

 Wangaratta Cycling Club INC  

17:22.8

02:40.9

DNS

Murray Culling

 Ararat & District Cycling Club  

0

DNS

         

Junior Girls 11

       

Pos

Name

Club

Total Tm

Diff

1

Kobi Merchant

 Carnegie Caulfield CC  

15:41.6

 

2

Heidi Bast

 Hamilton Cycling Club INC  

18:34.9

+2:53

3

Montanna Collier

 Castlemaine Cycling Club INC  

21:39.0

+5:57

4

Lily Bell

 Camperdown Cycling Club INC  

21:48.1

+6:06

DNS

Lauren Wilson

 Carnegie Caulfield CC  

0

DNS

         

Junior Boys 13

       

Pos

Name

Club

Total Tm

Diff

1

Jack Throssell

 Carnegie Caulfield CC  

26:18.3

 

2

Bill Simpson

 Carnegie Caulfield CC  

26:18.7

+.43

3

Graeme Frislie

 Brunswick Cycling Club INC  

26:19.2

+.91

4

Samuel Buckell

 Bendigo & District CC  

26:20.1

+1.79

5

Joshua Heather

 Carnegie Caulfield CC  

26:20.3

+2.01

6

Mitchell Thompson

 Echuca/Moama Cycling Club  

26:20.7

+2.36

7

Sam Gallagher

 Blackburn Cycling Club INC  

26:20.7

+2.43

8

Ethan Height

 Carnegie Caulfield CC  

26:20.9

+2.56

9

Angus Mclean

 Wangaratta Cycling Club INC  

26:21.4

+3.13

10

Sam Warren

 Ballarat / Sebastopol C C  

26:21.6

+3.30

11

Sam Clarke

 Blackburn Cycling Club INC  

26:21.9

+3.59

12

Blake Agnoletto

Bendigo & District CC

26:22.3

+4.01

13

Riley Nichols

 Carnegie Caulfield CC  

26:22

+4.17

14

Ben Jones

 Carnegie Caulfield CC  

26:22

+4.40

15

Louis Mckenna

 Castlemaine Cycling Club INC  

26:23

+5.08

16

Kane Bridger

 Geelong Cycle Club  

26:25

+7.23

17

Jacob Collier

 Castlemaine Cycling Club INC  

28:30

+2:11

18

Bradley Skidmore

 Shepparton Cycling Club INC  

30:22

+4:04

19

Cameron Helding

 Carnegie Caulfield CC  

30:28

+4:09

20

Jackson Styles

Lavington Panthers Cycling Club

30:31.5

+4:13

21

Nicholas Metcraft

 Wangaratta Cycling Club INC  

37:06.6

+10:48

DNS

Aden Corke

 Wangaratta Cycling Club INC  

0

DNS

DNS

Tom Flood

 Bendigo & District CC  

0

DNS

DNS

Stuart Bailey

 Bendigo & District CC  

0

DNS

DNS

Ryan Wilson

 Carnegie Caulfield CC  

0

DNS

         

Junior Boys 13

       

Pos

Name

Club

Total Tm

Diff

1

Isla Bradbury

 Blackburn Cycling Club INC  

27:33

 

2

Lilianne McClimont

 Blackburn Cycling Club INC  

27:33

+.10

3

Ashley Jackson

 Castlemaine Cycling Club INC  

28:55

+1:22

4

Rochelle Liston

 Ballarat / Sebastopol C C  

29:28

+1:55

5

Madeleine Currie

 Carnegie Caulfield CC  

34:23

+6:49

6

Aalia Polidano

 Bendigo & District CC  

34:24

+6:50

7

Olivia Sens

 Bendigo & District CC  

34:24

+6:51

         

Junior Girls 15

       

Pos

Name

Club

Total Tm

Diff

1

Alana Field

 Carnegie Caulfield CC  

55:30

 

2

Georgia Cummings

 Carnegie Caulfield CC  

55:30

+.024

3

Sarah Gigante

 Brunswick Cycling Club INC  

55:30

+.649

4

Abby Gray

 Wangaratta Cycling Club INC  

55:33

+3.30

5

Alice Culling

 Ararat & District Cycling Club  

57:11

+1:41

6

Molly Bridger

 Geelong Cycle Club  

57:55

+2:25

7

Charlotte Thompson

 Echuca/Moama Cycling Club  

58:10

+2:40

8

Edie Haley

 Echuca/Moama Cycling Club  

1:03:33

+8:03.1

9

Sarah Mclennan

 Bendigo & District CC  

1:03:33

+8:03.3

10

Clare Cook

 Bendigo & District CC  

1:08:02

+12:31

DNS

Shanelle Freeman

 Carnegie Caulfield CC  

0

DNS

         

Junior Boys 15

       

Pos

Name

Club

Total Tm

Diff

1

Isaac Buckell

 Bendigo & District CC  

1:01:17

 

2

Godfrey Slattery

 Blackburn Cycling Club INC  

1:01:17

+.40

3

Ryan Koroknai

 Carnegie Caulfield CC  

1:01:17

+.56

4

Liam Pino

 Brunswick Cycling Club INC  

1:01:18

+1.14

5

Harrison Mcclimont

 Blackburn Cycling Club INC  

1:02:39

+1:22

6

David Currie

 Carnegie Caulfield CC  

1:03:12

+1:55

7

Max Blackwood

 Carnegie Caulfield CC  

1:03:12

+1:55

8

William Lumby

Leongatha Cycling Club

1:03:13

+1:56

9

Liam Edwards

Shepparton Cycling Club INC

1:57.6

10

Thomas Benton

 Carnegie Caulfield CC  

1:03:47

+2:30

11

Samuel Mccabe

 Carnegie Caulfield CC  

1:03:59

+2:42

12

Luke Plapp

 Brunswick Cycling Club INC  

1:04:15

+2:58

13

Terance Hore

 Preston Cycling Club INC  

1:04:17

+3:00

14

Edward Arundell

 Camperdown Cycling Club INC  

1:05:08

+3:51

15

Tiger Mcnamara

 Carnegie Caulfield CC  

1:08:36

+7:19

16

Simon Cameron

 Camperdown Cycling Club INC  

1:08:40

+7:23

17

Jasper Albrecht

 Castlemaine Cycling Club INC  

1:09:18

+8:01

18

Sam Bradbury

 Blackburn Cycling Club INC  

1:09:19

+8:02

19

Angus Collins

 Brunswick Cycling Club INC  

1:09:19

+8:02

20

Robert Northby

 Brunswick Cycling Club INC  

1:09:23

+8:06

21

William Maughan

 Brunswick Cycling Club INC  

1:09:24

+8:07

22

Carter Turnbull

 Blackburn Cycling Club INC  

1:09:26

+8:09

23

Cian Rennie

 Carnegie Caulfield CC &nb, sp;

,

1:09:29

24

Edward Revell

 Castlemaine Cycling Club INC  

1:09:51

+8:34

25

Thomas Jones

 Carnegie Caulfield CC  

1:10:00

+8:43

26

Adam Rowe

 Camperdown Cycling Club INC  

1:11:28

+10:11

27

Bailey Belleville

 Port Fairy Cycling Club INC  

1:11:28

+10:11

28

Mackenzie Hastings

 Brunswick Cycling Club INC  

1:11:54

+10:37

29

Connor Sens

 Bendigo & District CC  

1:12:42

+11:25

30

Oliver Booth

 Carnegie Caulfield CC  

1:16:35

+15:18

31

Lachlan Mushet

Blackburn Cycling Club INC

1:16:51

+15:34

32

Andrew Helding

 Carnegie Caulfield CC  

1:19:58

+18:41

33

Tom Berman

 Blackburn Cycling Club INC  

1:20:04

+18:47

34

Alexander Little

 Wangaratta Cycling Club INC  

1:20:21

+19:04

35

Jordan Jackson

 Castlemaine Cycling Club INC  

1:21:44

+20:27

36

Jiah Polidano

 Bendigo & District CC  

1:21:44

+20:27

DNF

Angus Mennen

 Carnegie Caulfield CC  

 

DNF

DNF

Luca Tarticchio

 Preston Cycling Club INC  

 

DNF

DNF

Jack Edwards

 Coburg Cycling Club INC  

 

DNF

DNS

Max Terlato

 Blackburn Cycling Club INC  

 

DNS

DNS

Kai Yao Tan

Blackburn Cycling Club INC

 

DNS

         

Junior Women 17

       

Pos

Name

Club

Total Tm

Diff

1

Ruby Roseman-Gannon

 Brunswick Cycling Club INC  

1:02:15.2

 

2

Kirsty Deacon

 Lavington Panthers Cycling Club  

1:02:16.6

1.45

3

Jordyn Hassett

 Blackburn Cycling Club INC  

1:03:06.4

51.186

4

Nicole Clark

 Wangaratta Cycling Club INC  

1:04:01.3

01:46.1

5

Emily Dunk

 Brunswick Cycling Club INC  

1:08:39.3

06:24.1

6

Emma Chilton

 Carnegie Caulfield CC  

1:10:28.6

08:13.4

7

Grace Mennen

 Carnegie Caulfield CC  

1:10:35.1

08:19.9

8

Greta Curran

 Brunswick Cycling Club INC  

1:12:22.5

10:07.3

9

Mikayla Mclaren

 Port Fairy Cycling Club INC  

1:17:13.5

14:58.3

DNS

Emma Bilston

 Ballarat / Sebastopol C C  

0

DNS

DNS

Jaime Gooding

 Blackburn Cycling Club INC  

0

DNS

         

Junior Men 17

       

Pos

Name

Club

Total Tm

Diff

1

Ryan Schilt

 Brunswick Cycling Club INC  

1:30:53

 

2

Kallum Parlevliet

 Blackburn Cycling Club INC  

1:30:53

+.19

3

Jack Bell

 Camperdown Cycling Club INC  

1:30:53

+.24

4

Nicholas White

 Ballarat / Sebastopol C C  

1:30:54

+.73

5

Thomas Mcdonald

 Wangaratta Cycling Club INC  

1:30:54

+.84

6

Tomarsh Loki

 Wangaratta Cycling Club INC  

1:30:54

+.85

7

James Tickner

 Carnegie Caulfield CC  

1:30:54

+.86

8

Benjamin Andrews

 Carnegie Caulfield CC  

1:30:55

+1.76

9

Joel Hawkins

 Carnegie Caulfield CC  

1:30:57

+4.10

10

Caiden Hull

 Carnegie Caulfield CC  

1:32:46

+1:52

11

Thomas Mcfarlane

 Leongatha Cycling Club INC  

1:32:48

+1:55

12

Stephen Damm

 Lavington Panthers Cycling Club  

1:32:56

+2:02

13

Jacob Mumford

 Blackburn Cycling Club INC  

1:33:02

+2:09

14

Nicholas Simpson

 Castlemaine Cycling Club INC  

1:33:08

+2:15

15

Clancy Lloyd

 Lavington Panthers Cycling Club  

1:33:08

+2:15

16

Ben Mavrodis

 Hawthorn Cycling Club  

1:33:22

+2:29

17

Isacc Gibbs

 Brunswick Cycling Club INC  

1:33:23.1

02:29.9

18

Hamish Webber

 Blackburn Cycling Club INC  

1:33:25.1

02:31.9

19

Zachariah Dynes

 Geelong Cycle Club  

1:35:12.4

04:19.1

20

Dylan Mckenna

 Castlemaine Cycling Club INC  

1:35:16.5

04:23.2

21

Declan Prosser

Cycling Victoria

1:36:10.0

05:16.7

22

Kelland Obrien

 Blackburn Cycling Club INC  

1:36:18.4

05:25.2

23

Thomas Stevenson

 Carnegie Caulfield CC  

1:36:40.3

05:47.0

24

Nicholas Krybolder

 Camperdown Cycling Club INC  

1:36:41.2

05:48.0

25

Alastair Christie-Johnston

Carnegie Caulfield CC

1:36:43.1

05:49.8

26

Dylan Thompson

 Carnegie Caulfield CC  

1:36:51.5

05:58.3

27

Rylan Bird

 Geelong Cycle Club  

1:36:51.5

05:58.3

28

Adam Jackson

 Castlemaine Cycling Club INC  

1:36:51.6

05:58.3

29

Maccie Carter

 Hawthorn Cycling Club  

1:36:53.1

05:59.8

30

Nathan Northby

 Brunswick Cycling Club INC  

1:36:54.4

06:01.2

31

Adam Paykel-Samuel

 Carnegie Caulfield CC  

1:39:27.1

08:33.8

32

Culum Revell

 Castlemaine Cycling Club INC  

1:40:04.1

09:10.9

33

Lachlan Clarke

 Carnegie Caulfield CC  

1:45:00.5

14:07.3

34

Hamish Haynes

 Shepparton Cycling Club INC  

1:45:10.7

14:17.5

35

Brad Puts

 Carnegie Caulfield CC  

1:55:19.9

24:26.7

36

Ryan Minney

 Hamilton Cycling Club INC  

1:59:17.0

28:23.8

37

Patrick Brett

Warragul Cycling Club INC

2:00:15.4

29:22.2

DNF

Trey Freeman

 Carnegie Caulfield CC  

0

DNF

DNS

Ian Herman

 Brunswick Cycling Club INC  

0

DNS

DNS

Lachlan Van Der Velden

 Carnegie Caulfield CC  

0

DNS

DNS

Jayden Gabell

 Blackburn Cycling Club INC  

0

DNS

         

Junior Women 19

       

Pos

Name

Club

Total Tm

Diff

1

Nina Greig-Towers

 Carnegie Caulfield CC  

1:50:57.2

 

2

Ruby Greig-Hurtig

 Carnegie Caulfield CC  

1:50:57.3

0.058

3

Victoria Snibson

 Ballarat / Sebastopol C C  

1:50:57.3

0.142

4

Eloise Vaughan

 Shepparton Cycling Club INC  

1:51:10.4

13.178

5

Matilda Terry

Shepparton Cycling Club INC

1:51:10.5

13.268

6

Bridgette Thomas

Carnegie Caulfield CC

1:58:02.0

07:04.8

7

Zoe Nicholson

 Ararat & District Cycling Club  

1:59:31.7

08:34.5

         

Junior Men 19

       

Pos

Name

Club

Total Tm

Diff

1

Oscar Stevenson

 Hawthorn Cycling Club  

2:48:41.7

 

2

James Pane

Brunswick Cycling Club INC

2:48:41.8

0.102

3

Mark Kelly

 Horsham Cycling Club INC  

2:48:51.1

9.381

4

Drew Morey

 Carnegie Caulfield CC  

2:49:27.3

45.615

5

Tasman Nankervis

Bendigo % District CC

2:50:02.1

01:20.4

6

Thomas Deller

 Bairnsdale Cycling Club  

2:50:16.7

01:35.0

7

Angus Lyons

 Ballarat / Sebastopol C C  

2:50:24.5

01:42.8

8

Alexander Holden

 Carnegie Caulfield CC  

2:55:28.7

06:47.0

9

William Key

 Ballarat / Sebastopol C C  

2:55:28.8

06:47.1

10

David Randall

 Carnegie Caulfield CC  

2:55:29.9

06:48.2

11

Riley Terrens

 Brunswick Cycling Club INC  

2:55:30.6

06:48.8

12

Jayden Cooper

 Carnegie Caulfield CC  

2:55:32.7

06:51.0

13

Mitchell Greenway

 Mansfield Mt Buller Cycling Club  

2:55:33.0

06:51.3

14

Brodie Gooding

Blackburn Cycling Club INC

3:06:55.9

18:14.2

15

Joshua Liston

Ballarat / Sebstopol C C

3:06:57.0

18:15.3

16

Thomas Slingsby

 Preston Cycling Club INC  

3:06:57.4

18:15.7

17

Tyson Breen

Brunswick Cycling Club INC

3:10:28.4

21:46.7

18

Patrick Burt

 Hawthorn Cycling Club  

3:14:08.8

25:27.1

19          Liam McCallister         Albury Woodonga CC   3:17:29   28:41

DNF

Matthew Bennett

 Carnegie Caulfield CC  

 

DNF

DNF

Ryan Allen

 Lavington Panthers Cycling Club  

 

DNF

DNF

Jacob Bast

 Hamilton Cycling Club INC  

 

DNF

DNF

Stefan Northby

 Brunswick Cycling Club INC  

 

DNF

DNF

Bradley Moore

 Blackburn Cycling Club INC  

 

DNF

DNF

Joel Sargeant

 Carnegie Caulfield CC  

 

DNF

DNF

Aidan Bowe

Bendigo & District CC

 

DNF

DNF

Liam Mcalister

Albury-Wodonga CC

 

DNF

DNS

Todd Buschkuehl

 Carnegie Caulfield CC  

 

DNS

DNS

Charly Mcmillan

 Lavington Panthers Cycling Club  

 

DNS

DNS

Jordan Diluzio

 Blackburn Cycling Club INC  

0

DNS

DNS

Michael Stringer

Blackburn Cycling Club INC

0

DNS

 

Home | Print | Privacy

© 2017 Cycling Victoria. All rights reserved.

Website by BViT