Cyclesport Victoria

Cycling Victoria


 

 

Partners

Sponsors and Supporters



Back:  ClubsContacts News Website AdministrationEdit Main MenuRoadCalendar

CV Winter Calendar 2013

DATE EVENT LOCATION
ENTRIES 
CLOSE
START 
LIST
RESULTS
           
MARCH          
16-17 Mansfield Criterium & Mt Buller Road Race Mansfield March 10
Crit
23 Cycling Express Warburton ITT Mt Donna Buang March 19 Start List
Masters
24 Cycling Express Warburton Road Race Warburton March 19 Start List Results
           
APRIL          
7 Castlemaine April 1 Start List Results
7 Showmen's Criteriums Castlemaine April 1 Start List Results
7 Baw Baw Challenge Warragul April 1    
14 Baw Baw Road Classic Warragul April 7 Start List
20-21 Australian Paracycling Championships Echuca TBC    
20 Wal Smith Handicap Casterton April 14 Start List Results
27-28 Tour of the South West Warrnambool April 21
           
MAY          
4-5 Leongatha Junior Experience Wonthaggi / Outtrim April 28 Start List  
11 Phillip Island GP Teams Phillip Island May 5 Start List
Sprint (W)
Sprint (M)
11 Winter Track Series: Sprint Derbies DISC May 8   Results
18 Metropolitan Road Championships Harcourt May 12 Start List Results
19 Country Road Championships Harcourt May 12 Start List Results
25 Geelong ITT Paraparap May 19 Start List
25-26 Ararat Junior Tour Ararat May 19
JUNE          
1 Creswick 'Fred Icke' Handicap Creswick May 26 Start List  Results
2 Whittlesea Challenge Whittlesea May 26    
8-10 Queen's Birthday 3 Day Tours (Clubs) Various      
15-16 Shepparton Junior Tour Shepparton June 10
15 Winter Track Series: Keirin Kup DISC June 12 Program Results
23 Castlemaine TT Castlemaine June 16 Start List
30 Preston Mountain Classic Strath Creek June 23 Start List
           
JULY          
6 Hamilton 120 'Cecil Shore' Handicap Hamilton June 30 Start List Result
7 Victorian 100km Championships Hamilton June 30 Start List Result
13-14 Eildon Junior & Women's Tour Eildon July 7
13 Winter Track Series: Handicaps Galore DISC July 10 Program Results
13 Phillip Island ITT Phillip Island July 7 Start List
27 Melbourne to Ballarat Rockbank July 21 Start List Result
28 Club Teams Championships Buninyong July 21 Start List Results
July 31
-Aug 4
Tour of Gippsland Gippsland July 24 Start List
Stages
1 2 3 4
5 6 7 8
           
AUGUST          
3 Wangaratta ITT Wangaratta July 28 Start List
3 Victorian Junior ITT Championships Wangaratta July 28 Start List Results
4 Vic Junior Road Championships Wangaratta July 28 Start List Results
10 National Cyclo-Cross Championships Maribyrnong August 6 Start List
10 Winter Track Series: More Sprint Derbies DISC August 4 Start List
11 Rob Vernon Memorial Strathfieldsaye August 4 Start List Results
14-18 Tour of the Great South Coast Mount Gambier August 6 Start List
1 2 3 4 5
6 7 8 9
17 Victorian Masters IRTT Championships Lang Lang August 11 Start List
18 Victorian Masters Road Race Championships Catani August 11 Start List
23-25 Sam Miranda Tour of King Valley (Women's NRS) Various August 18 Start List Results
23 Sam Miranda Time Trial Cheshunt August 18 Start List Result
24 Sam Miranda Road Race Oxley August 18 Start List
25 Sam Miranda Handicap Oxley August 18 Start List
           
SEPTEMBER          
3-8 Tour of the Murray River Mildura/Swan Hill August 27 Results
14 Winter Track Series: Keirin Kup II DISC September 8 Start List
15 Amy's Gran Fondo Lorne September 2   Results
21 Midlands Tour Anglesea September 15
Sep 29-Oct 6 Tour of Tasmania Tasmania September 22 Start List Results
           
OCTOBER          
5 Victorian Cyclo-cross Championships Frankston October 2 Start List Results
5-12 Australian Masters Games Geelong September 30
Programs
12 Melbourne to Warrnambool Werribee October 6 Result
13 Shipwreck Coast Classic Warrnambool October 6
19 Winter Track Series - Grand Finale DISC October 13 Start List Results
25-27 Tour of the Goldfields Ballarat October 15 Start List  
27 Stratford to Dargo Stratford October 20 Start List  

 

Home | Print | Privacy

© 2017 Cycling Victoria. All rights reserved.

Website by BViT